środa, 13 czerwca 2018

Urlop 2018 - Przecznica, Izerski Potok

Pomiędzy kolejnymi wpisami z wycieczek po Pogórzu Izerskim, postanowiłem wrzucić kilka słów o miejscu gdzie nocowaliśmy.

Przecznica - niewielka wieś w powiecie lwóweckim województwa dolnośląskiego. Położona jest w Górach Izerskich i na Pogórzu Izerskim (Kotlina Mirska). Nie chcę tu rozpisywać się nad cała historią wsi. Warto jednak zaznaczyć, że znajdują się tu sztolnie po kopalniach kobaltu, rud cyny. Wieś otoczona jest laskami oraz polami, które rozciągają się do kolejnych wsi. Wydają się one ciągnąć aż po horyzont. Stojąc u podnóża wsi w oddali widać wzgórze z ruiną zamku Gryf. Wieś posiada tzw. układ łańcuchowy. Mianowicie jedna długa droga z domostwami po obu stronach.

 (tak na tym zdjęciu gdzieś jest na horyzoncie zamek Gryf)

Nocleg wybierała żona. Wybrała agroturystykę Izerski Potok. Pierwszy raz gdy przeglądałem stronę z ofertą, pomyślałem sobie, że jest to kolejna strona z barwnymi zdjęciami, zachwalająca co czeka na gości. Moje sceptyczne podejście teraz okazało się nieporozumieniem. Kilka dni po powrocie pisząc ten tekst jeszcze raz przeglądam stronę "Izerskiego Potoku". Wszystko to, co jest przedstawione na fotografiach i opisach jest szczerą prawdą.

 

Napiszę jednak coś od siebie. Po przyjeździe przywitała nas pani Agnieszka, właścicielka. Chwilę później poznajemy męża, pana Bogdana. Od początku uśmiechnięci - pytają jak minęła podróż, czy jesteśmy zmęczeni, itp. Zostajemy oprowadzeni po ogrodzie i domu. Wszystko jest zadbane, czyste. Pokój z łóżkiem dla dwojga rodziców, starszego dziecka i łóżeczkiem dla najmniejszego. Łazienka z prysznicem. Wszystko w jasnych kolorach. Przez okna wpada słońce. Widać, że do ma swoją historię. Jego konstrukcja ma już swoje lata - mur z cegły i kamienia, belki pod stropami, drewniana podłoga. Kuchnia posiada podobny wystrój. Jest przestronna, posiada ogromny stół, kuchenkę, lodówkę.


W zestawie załączony jest też kot Czarek. Czeka na gości, daje się głaskać, lubi przyjść czasem na śniadanie. Jest bardzo miły i kulturalny. Potrafi też rozmawiać na różne tematy. Ale trzeba umieć go do tego przekonać.


Dom przystosowany jest do pobytu dzieci. Posiada osobny pokój z zabawkami. Na wyposażeniu jest również wanienka do kąpieli dzieci oraz kojec, który przydaje się gdy przebywamy w ogrodzie. Tam możemy znaleźć wydzieloną część, w której rosną owoce, plac zabaw, zadaszone miejsce na grilla z piecem oraz mnóstwo zieleni.


Obok domu znajduje się Stara Kuźnia. To pracownia pani Agnieszki oraz miejsce gdzie pod jej okiem można wykonać własnoręczne dzieła z gliny. Wypalane, szkliwione, przyozdabiane stają się potem własnością gości. Jest to niesamowita pamiątka. Przyznam się, że w wielu miejscach mogliśmy zakupić wszelkiego rodzaju pamiątki, ale takie wykonane własnoręcznie mieliśmy okazję dostać pierwszy raz.

 
Więcej zdjęć znajdziecie na stronie Izerskiego Potoku.

1 komentarz:

  1. Spokój, cisza, i ... brak TV, co świetnie sprzyja wyciszeniu. Super miejsce!

    OdpowiedzUsuń