piątek, 15 czerwca 2018

Urlop 2018 - Planowanie zwiedzania? Po co to, komu? cz.7 - Młyn w Grudzy

Po zwiedzaniu zamku Gryf mieliśmy kierować się w stronę noclegu - agroturystyki Izerski Potok. Niestety dziwnym trafem, przed samym zjazdem do Przecznicy, jakoś tak dziwnie, niechcący, ot jakiś dziwny traf chciał, że nie przegapiłem skrzyżowanie. Starszy syn od razu zwrócił uwagę, że ominęliśmy zjazd do Przecznicy. Generalnie dziecka nie oszukasz. Próbowaliśmy grać w grę pt. "chyba coś ci się pomyliło". Staraliśmy się wmówić mu, że to nie ta miejscowość. Niestety syn nie dał się przekonać. Doskonale zapamiętał drogę powrotną do Izerskiego Potoku.

Obiecaliśmy mu, że dziś jest to już ostatnia atrakcja, jaką mamy w planach. Ale ta powinna mu się spodobać. Nie mówiliśmy mu, co jest celem. Wiemy jednak jak bardzo lubi wiatraki. Mieliśmy nadzieję, że się ucieszy.

Okazało się, że ruiny wiatraka w Grudzy nie są oznaczone jakimkolwiek drogowskazem. W miejscu gdzie należy zjechać z głównej drogi ustawiona jest zielona tabliczka prowadząca do największej gruszy. Śmieszne jest to, że mimo tabliczki jakoś tej gruszy nie widzieliśmy... Wiatrak również jest ukryty bo znajduje się za gospodarstwem, który przesłania go tak, że nie jest widoczny z głównej drogi.


Lokalizację młyna zaznaczyłem czerwonym kółkiem na mapie powyżej.


Młyn jak już napisałem stoi zaraz przy gospodarstwie. Widzimy, że oprócz kamiennej konstrukcji nic po młynie nie pozostało. Mamy jednak nadzieję, że w środku coś znajdziemy. Najmniejsze ślady po starym mechanizmie. Rozczarowujemy się.


Przez zabite deskami otwory zaglądamy do środka. Młyn wewnątrz zarasta drzewami.


Obchodzimy młyn dookoła. Widzimy jakieś wejście poniżej poziomu terenu. Mur przy którym ktoś wyrzucił jakieś siano.Niedaleko od miejsca gdzie zaparkowaliśmy samochód widzimy niewielki cokół. Tak na początku myśleliśmy, że to co widzimy to cokół. Okazało się, że w okolicy jest ich mnóstwo i są to monumenty upamiętniające różnego rodzaju ważne wydarzenia. Doczytałem, że były to nawet i objawienia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz