piątek, 12 stycznia 2018

Prehistoria w technice, czyli szczecińskie dźwigozaury - Szczecin (zachodniopomorskie)

Mała gratka dla fanów inżynierii oraz zabytków, o której stało się głośno od jakiegoś czasu. Szczecińskie dźwigozaury, czyli żurawie portowe wybudowane w 1929 roku. Obecnie znajdują się na Łasztowni przy Nabrzeżu Starówki (wyspa rzeczna w obrębie Szczecina).

Obecnie zostały zachowane trzy żurawie, które zostały już odrestaurowane. Ich stalowa, wręcz surowa konstrukcja robi piorunujące wrażenie. Nie są to typowe współczesne dźwigi, których cała konstrukcja jest przysłonięta obudową.


(W momencie gdy byliśmy pierwszy raz na Łasztowni, dźwigozaury były jeszcze w remoncie. Obecnie są one odrestaurowane i wznoszą się jeszcze bardziej majestatycznie nad widzem)

Z nabrzeża gdzie znajdują się dźwigozaury rozpościera się przepiękny widok na Wały Chrobrego.

Sam dojazd na Łasztownię jest bardzo prosty.  Najprościej wpisać w GPS ulicę Tadeusza Apolinarego Wendy. Żurawie stoją zaraz w pobliżu estakady im. Piotra Zaremby. Nie będę opisywał jak zjechać z estakady ponieważ nie wiem, od której strony będziesz jechał, drogi czytelniku.


Oczywiście na wyspie znajdują się nie tylko zabytkowe żurawie ale też przepiękne zabytkowe budynki godne zwrócenia uwagi, m. in. budynek Urzędu Celnego, Budynek Portowej Straży Pożarnej przy ul. Bytomskiej, oraz zabudowania przy ulicy Tadeusza Apolinarego Wendy.

Wyspa wydaje się być zapomnianym i mało polecanym dla turystów miejscem. Szkoda, piękne zabudowy, klimat starego portu i cisza...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz